Wydarzenia » Komentarze
Komentarze
Opiniotwórcze wypowiedzi
 
Zbigniew Brzeziński - były doradca bezpieczeństwa narodowego prezydenta Cartera
Droga Pani,
piszę pod wielkim wrażeniem Pani dzieła o Janie Pawle II... forma i treść w sposób wyjątkowo twórczy jest jednocześnie wyrazem wiernej miłości i uchwyceniem tych cech Jego osobowości, które pozostają dla każdego kto miał szczęście Go poznać drogowskazem do wieczności.
Zbigniew Brzeziński
 
   Zbigniew Brzeziński,
foto: JP2 Love ©

Biografia

José Carreras - hiszpański tenor, twórca kreacji w operach Verdiego, Pucciniego i Bizeta
twórca wybitnych kreacji w operach Verdiego, Pucciniego i Bizeta

Czytaj więcej na http://www.interia.pl/informacje-jose-carreras,tId,147003#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Powszechnie wiadomo jak niesamowitym duchowym przewodnikiem był błogosławiony Jan Paweł II. Miałem ten ogromny zaszczyt poznać go osobiście. Urzekła mnie jego bogata osobowość, jego wszechogarniająca charyzma i serdeczność. Będąc w jego towarzystwie niemożliwym było pozostać niepochłoniętym i niezaabsorbowanym przez jego intensywnie błękitne spojrzenie.  
José Carreras,
foto: Forum ©

Biografia

Władysław Bartoszewski - historyk, sekretarz stanu, minister spraw zagranicznych
W wieczór wyboru papieża - naszego Kardynała z Krakowa - odnotowałem na gorąco moje pierwsze osobiste wrażenia: Wiadomość zaskakująca, oszałamiająca, zawiera w sobie coś niezwykłego, znak i światło nadziei, jedna z najszczęśliwszych wieści w moim życiu, a może i w życiu wielu z nas. Wydarzenie historyczne, przejmujące wdzięcznością i radością, którego dziejowej doniosłości ocenić dzisiaj do końca nie jestem w stanie, ale sądzę, że może ona być większa, niż zdajemy sobie sprawę.
Z zapisków tych przeziera obok radości, przede wszystkim uczucie wspólne wówczas milionom Polaków: nadzieja.
Nigdy nie przywiązywałem nadmiernej wagi do tego, że Jan Paweł II jest Polakiem, przywiązywałem natomiast wielką wagę do tego, że jest takim Polakiem, jakim jest. Polakiem, który uosabia najlepsze tradycje intelektu i tolerancji - Karolem Wojtyłą z Wadowic, z pamięcią takich, a nie innych doświadczeń, z wyrazistym poczuciem tożsamości. Uważałem, że właśnie dzięki temu Redemptor hominis mógł zabrzmieć w tak istotny sposób wtedy, w 1979 roku.. Dziś odnajduję echo tego głosu w Pamięci i tożsamości.
 
Władysław Bartoszewski, foto: Judyta Papp ©

Biografia

Stanley A. Weiss - przewodniczącym managerów biznesowych ds. bezpieczeństwa narodowego
Choć jestem fanem Papieża Franciszka, to myślę, że Jan Paweł II zrobił niezwykłą pracę.
Co chciałem powiedzieć; kiedy Mohammad Khatami został prezydentem Iranu mówił o konieczności 'dialogu między cywilizacjami'. Więc każdy mówił o konieczności dialogu.
Kiedy spotkałem się z nieugiętym szefem irańskiej Izby Handlowej, on powiedział mi: 'Nie chcę mówić o dialogu. Chcę rozmawiać o interesach. Odpowiedziałem: 'Świetnie. Jestem biznesmenem. Porozmawiajmy działalności gospodarczej'. Na co on odpowiedział: 'Dlaczego obaliłeś Mosaddegh?'
 
Stanley A. Weiss arch.

Marek Belka - były Prezes Narodowego Banku Polskiego
Moje ostatnie spotkanie z Janem Pawłem II odbyło się w październiku 2004 roku na prywatnej audiencji. Papież był już bardzo chory; miał problemy z mową, zadawał krótkie pytania. Spotkaliśmy się w dzień po podpisaniu przeze mnie Traktatu Konstytucyjnego UE. Niewielu ludzi o tym wie, ale Papież był jedynym człowiekiem, który publicznie podziękował mi za podpisanie tego dokumentu. Był niezmiernie zainteresowany tym, co działo się w Polsce. Nie chcę popadać w jakieś tanie sensacje, ale podczas spotkań z nim miałem wrażenie, że rozmawiam z niezwykłym człowiekiem, głęboko inteligentnym patriotą. Mimo konserwatywnych poglądów był otwarty na inne kultury, w tym żydowską i islamską.
Nie zdajemy sobie chyba sprawy, jaką marką dla Polski był Papież. Dzięki niemu odrobiliśmy 200 lat strat w światowej reputacji; polski naród pojawił się w świadomości milionów ludzi. Kiedyś zadałem pytanie byłemu kanclerzowi Niemiec Gerhardowi Schroederowi na temat jego spotkań z Ojcem Świętym. Sam jest luteraninem, (choć) wydaje mi się, że niezbyt religijnym. Odpowiedział jednak, że Papieża spotkał kilkakrotnie i zawsze miał wrażenie obcowania ze świętością, że było to niezwykłe (przeżycie). Nie chcę powiedzieć, że miałem podobne wrażenia jak Schroeder, ale nie mogę się powstrzymać od przytoczenia takiej paraboli. Nie da się ukryć, że Papież przyciągał do siebie ludzi. Przyciągał, bo ich lubił, a oni lubili jego. Emanowało od niego ciepło. Z pontyfikatu Jana Pawła II najbardziej zapamiętałem pierwszą pielgrzymkę do Polski w 1979 r. Byłem wtedy za granicą. Niewątpliwie ta wizyta miała wpływ na przyszłe losy Polski. Przyjechał i powiedział nam najprostszą rzecz - 'Jesteście silni i nie macie się czego obawiać' . I my to poczuliśmy. Uczestniczyłem też w organizacji wyjazdu polskich dyplomatów na Jego pogrzeb. Przygotowania nie były łatwe, ponieważ np. Lech Wałęsa wahał się czy jechać, czy też nie. Pogrzeb zrobił na mnie wrażenie, jak chyba na każdym z Polaków. Było w nim kilka symbolicznych momentów, np. kiedy zamykała się i otwierała księga na trumnie Jana Pawła II. Plac Świętego Piotra był wtedy polski - widać było, że był to wielki moment dla Polaków. Coś się wtedy zakończyło.
 
Prezes Marek Belka,
foto: NBP ©

Biografia

Prof. dr hab. Andrzej Zoll - sędzia, prezes Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznik Praw Obywatelskich
Można spotkać się z wieloma określeniami odnoszącymi się do Osoby Jana Pawła II, a mającymi podkreślać znaczenie poszczególnych dzieł z Jego różnorodnej aktywności. Do tych określeń chcę dodać jeszcze jedno - Ombudsman Świata. Nie ma drugiego człowieka, który by w ostatnich dekadach XX w. i pierwszych latach XXI w. tak wiele zrobił dla ochrony praw człowieka, jak papież Jan Paweł II. Można powiedzieć więc, że zbudował doktrynę praw człowieka opierającą te prawa na przyrodzonej i niezbywalnej godności każdego człowieka. Prawa człowieka, zgodnie z tą doktryną, nie są nabywane, szczególnie z woli władzy państwowej. Prawa człowieka są związane z samym człowieczeństwem, a władza publiczna ma je obowiązek respektować i chronić. Jako związane z samym społeczeństwem prawa te nie mogą być zależne od statusu osoby w danym społeczeństwie. Dla mnie, jako osoby zajmującej się prawem karnym, niezwykle ważne były stwierdzenia Jana Pawła II skierowane do więźniów i władzy odpowiedzialnej za więziennictwo zawarte w Orędziu na Jubileusz w więzieniach z dnia 9 lipca 2000 r. Papież przypomniał, że 'władze publiczne, które w myśl przepisów prawa pozbawiają wolności osobistej istotę ludzką, ujmując jakby w nawias dłuższy lub krótszy okres jej życia, winny wiedzieć, że nie mają władzy nad czasem więzionego człowieka'. Ten czas pozostaje w dyspozycji więźnia i może być przez niego w różny sposób wykorzystany. Apelując do władz, Jan Paweł II pisał: 'Zaniechanie działań na rzecz poprawy sytuacji więźniów byłoby równoznaczne ze sprowadzeniem kary więzienia do zwykłej formy społecznego odwetu, budzącej w nim jedynie nienawiść'. W tym orędziu i wielu innych wypowiedziach Jana Pawła II zawarty jest program penitencjarny, dotąd mało zauważany przez polityków.  
Prof. dr hab. Andrzej Zoll, Foto: Judyta Papp ©

Biografia

Janusz Głowacki - polsko-amerykański pisarz i scenarzysta
Lech Wałesa to jest jeden z najbardziej znanych Polaków w świecie obok Jana Pawła II ale gdyby Polacy wybierali Papieża, to pewnie by wybrali kogoś innego, bo to taki kraj.  
Janusz Głowacki, photo: Judyta Papp ©

Biografia

Prymas Episkopalnego Kościoła w Jerozolimie i Bliskim Wschodzie - Bp Dr Mauneer Hanna Anis
Wszyscy ludzie byli bliscy sercu Papieża. Dzięki temu zagościł on też w sercach ludzi. Nigdy nie zapomnę jego wizyty w Egipcie, w 2000 r., kiedy to Egipcjanie powitali go słowami: 'Kochamy Cię Janie Pawle II', na co on odpowiedział: 'Jan Paweł II też Was kocha'.  
Bp Dr Mauneer Hanna Anis
 

Ks. Adam Boniecki - Redaktor Naczelny Tygodnika Powszechnego
Zawsze znajdą się cmokierzy, obserwatorzy z zewnątrz, sceptycy i krytycy, którym beatyfikacja Jana Pawła II się nie podoba. Będą mówili: trzeba było zostawić go osądowi historii, a nie zaraz beatyfikować. Ale też zawsze będą tacy, jak ci, którzy stanowili półtoramilionową rzeszę przybyłych na beatyfikację. Bynajmniej nie ciemni prostaczkowie, nie ciotki Kościoła, ale młodzi, dorośli, starzy, wykształceni i prości. Im nie są potrzebne cuda ani tłumaczenia dlaczego beatyfikacja. Oni wiedzą. Dlatego podjęli ten, po ludzku rzecz biorąc, absurdalny wysiłek podróży, niedospanych nocy, stania godzinami podczas Mszy św. Miliony ludzi na świecie odczytało znak, jakim był Jan Paweł II - świadek wiary. Nie tyle słowami, ale tym, kim był, odpowiedział na wielką tęsknotę ludzkich serc - za miłością, dobrocią, pięknem... za Panem Bogiem. Beatyfikacja zapisze się w historii jako wielki znak wiary, bowiem tego, co się wydarzyło, nie tłumaczy się w żadnych innych kategoriach. Cmokierzy, krytycy i obserwatorzy - jesteście w błędzie. Jan Paweł II nie został zapomniany, nadal porusza serca i nadal jego misja przynosi owoce. Bo jak inaczej wytłumaczyć to, co w tych dniach wydarzyło się w Rzymie?  
Rev. Adam Boniecki, photo: Judyta Papp ©

Janina Ochojska - działaczka humanitarna, założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej
Wierzę w to, że każdy człowiek żyjąc normalnie, wykonując swój zawód może pozytywnie wpływać na zmiany w świecie poprzez bardzo proste rzeczy. Musi tylko mieć świadomość. Budowa tej świadomości to jest jedno z naszych bardzo ważnych zadań. Właściwie to my dzięki temu możemy robić tak wiele. Bo ta świadomość w Polsce bardzo już się zmieniła i na szczęście zmienia się stale. Jak uświadomimy sobie, co jest źródłem problemów na świecie, takich jak brak dostępu do wody czy brak dostępu do żywności, to możemy wprowadzić takie zmiany w naszym życiu, które doprowadzą do tego, że z czasem w świecie ta sytuacja się zmieni. A ten czas jest określony liczbą ludzi, którzy mają tę świadomość.

 

 

 
Komentarz
Dodaj komentarz Szanowni Państwo Drodzy Internauci! Jan Paweł II Wielki to Człowiek Światowy o światowych poglądach.
 Wysłano: 2017 01.27 03:37 a
 
 

Mapa Strony
JP2 Love 2019 © Judyta Papp Ltd. All Rights Reserved.