Publikacje » JP2 Love wydarzenia
JP2 Love wydarzenia
Rozmowa o projekcie JP2 Love

JP2 Love - Papież na multimedialne czasy
Rozmawiał Witold Bereś

To był 2002 rok, Jan Paweł II był już mocno chory, zawsze chciałam zrobić Papieżowi dobrą sesję portretowa – opowiada Judyta Papp. Wysyła, więc po prostu pocztą prośbę wraz ze swoim portfolio, a z Watykanu dostaje odpowiedź – gdzie, kiedy i ile będzie miała czasu.

Kiedy robi te zdjęcia, papież jest już tak chory, że sama zaczyna się zastanawiać, czy wypada i czy powinna pstrykać, chce się wycofać. Ale jeśli już jej zaufano...
A jednak emocje nie opuszczają - ma dopiero 22 lata i trudno jej powstrzymać wzruszenie, gdy robi zdjęcia w prywatnej bibliotece Jana Pawła II w Watykanie.

Z przejęcia trzęsą się jej ręce. Nawet nie zauważyła, że dostała różaniec - dopiero później, gdy dostała zdjęcia tej sytuacji od Arturo Mari, nadwornego fotografa watykańskiego, zdała sobie sprawę, że papież osobiście wręczył jej różaniec.

Judyta Papp, rocznik 77, jest artystą, fotografem, grafikiem i producentem wydarzeń kulturalnych, ma za sobą wiele wystaw fotograficznych m.in. w Krakowie, Sztokholmie, Ołomuńcu i Londynie. Jest też autorką okładek książek takich m.in. wydawnictw, jak: Harper Collins i Penguin, Universitas, Codex Media. Interesuje się również fotografią reportażową: najczęściej są to relacje fotograficzne z planów filmowych. Główną pasją Judyty Papp są od lat portrety. Jej ekspozycja 'Znaki szczególne', tak popularna w Krakowie, składa się m.in. z portretów Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Sławomira Mrożka, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego. Owocem tej pasji są jej albumy: 'To Miłosz', będący rezultatem kilkuletniej współpracy artystki z wybitnym poetą i 'Sen' – album fotografii, zawierający portrety znanych Polaków podczas snu. A do tego dołączony niezwykły kwestionariusz autorstwa prof. Leszka Kołakowskiego na temat snów, śnienia i spania, gdzie możemy przeczytać:

'1. Niezależnie od tego, czym kierował się Pan Bóg albo ewolucja, obdarzając nas snem, warto zastanowić się nad tym: gdybyśmy wcale spać nie potrzebowali i nawet nie wiedzieli, że coś takiego istnieje, czy życie nasze byłoby dzięki temu szczęśliwsze, czy wręcz przeciwnie?
2. Czy ludzie do nieba przyjęci, po cnotliwym życiu, także tam śpią i miewają marzenia senne, dobre lub niedobre? (...)
3. Co jest rzeczywiście rzeczywiste? Czy nasze sny albo przypadkowe złudzenia zmysłowe są rzeczywiste? (O co nas pytają wielcy filozofowie – seria I – Parmenides)
4. A może potrafimy prawdziwie, w tym zobojętnieniu, szczęście własne znajdować i czy wzbogacamy życie nasze, nie zaś wysuszamy je i odzieramy z pełni możliwej? (O co nas pytają wielcy filozofowie – seria I – Epiktet)
5. Czy zwykle emocje ludzkie, włączając litość i czułość, smutek i radość, nie są świadectwami życia naszego w różnorodności prawdziwego świata, ale po prostu dowodami naszej niedojrzałości i ignorancji?
6.A może spokój niewzruszony ducha, gdyby był osiągalny, stałby się najdoskonalszą formą życia? (O co nas pytają wielcy filozofowie – seria I – Sekstus Empiryk)'

Judyta sama mówi o sobie, że nie lubi rozmawiać o Bogu. 'To są każdego prywatne sprawy' – odpowiada zadziornie. Więc dlaczego Papież? 'Bo to niezwykły, fenomenalny człowiek! Mądry i fascynujący' – mówi. 'Nie wiem, czy w ogóle Polacy zdają sobie sprawę z tego, że Polski Papież jest własnością całego świata, że właśnie ten Człowiek jednoczy ludzkość, i że nie jest tylko dla wierzących, jest po prostu dla ludzi czujących i myślących.'

Z takiego rozumienia papieskiej postawy wyrasta najnowszy projekt Judyty: multimedialny JP2 Love. To połączenie polskiego i angielskiego portalu www.jp2love.pl i www.jp2love.com oraz albumu o Papieżu z jego poezjami. Ciekawe, bo pozornie w necie jest wiele platform poświęconych Janowi Pawłowi II. Wszystkie jednak tworzone są z perspektywy człowieka religii i głównie dla ludzi wierzących. Judyta chce, aby z jednej strony ten portal pomógł zachować żywą pamięć o polskim Papieżu, o jego przesłaniu miłości i potrzebie dialogu. Z drugiej, aby był dla wszystkich, a już na pewno - dla młodych - wartością żywą.

Użytkownicy tego serwisu, oprócz dostępu do różnorodnych aplikacji, mogą dzielić się odczuciami, refleksjami i problemami. Autorka przewiduje również promowanie twórczości papieskiej za pomocą przesyłania cyklicznych wiadomości - cytatów na każdy dzień. W specjalnej Galerii będą prezentowane amatorskie zdjęcia pamiątkowe ze spotkań z Janem Pawłem II, przysyłane przez użytkowników serwisu. Forum komentarzy będzie służyć szerokiej wymianie poglądów o wpływie nauk Polskiego Papieża na nasze osobiste i społeczne życie.

Dodaje: 'Przy tym chodzi nam nie tylko o zachowanie tego, co już wiemy o Papieżu, ale także o poszerzenie naszej wyobraźni o wartości emocjonalne - o poznanie faktów z osobistej sfery Jego życia, np. przedmiotów z nim związanych, miejsc, w których bywał, rękopisów jego twórczości. Przypominając postać i życie Papieża, dzięki Internetowi, można przybliżyć użytkownikom na całym świecie wartości polskiej kultury i obyczajowości. Bo nie czarujmy się, o sile Polski nie stanowi maleńka gospodarka, tylko kultura duchowa i jej wielcy twórcy.

A dzięki Polakom takim, jak Jan Paweł II, możemy światu przekazać naprawdę ciekawą wiedzę o Polsce i przy okazji załatwiać wiele dyplomatycznych spraw, promując nasz kraj!'

Z kolei do albumu z poezją Karola Wojtyły udało się pozyskać z Watykanu - dzięki m.in. staraniom ks. prałata Pawła Ptasznika, kierownika Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu - niepublikowane dotąd rękopisy papieża. Ks. Ptasznik napisał teksty i dokonał też doboru wierszy Karola Wojtyły, które razem z wykonanymi przez Judytę Papp fotografiami z planów filmów 'Karol - człowiek, który został Papieżem' oraz 'Świadectwo', jak również ze zdjęciami osobistych przedmiotów, należących do papieża - tworzą oryginalne wydawnictwo o wyjątkowym, intymnym charakterze.

Integralną częścią albumu są refleksje, bardzo osobiste, znanych osobistości. Oto prof. Zbigniew Brzeziński wyznaje: 'Dla mnie, papież Jan Paweł II jest pierwszym prawdziwym duchowym i religijnym liderem na skalę światową w historii ludzkości. Do tej pory wszyscy przywódcy religijni trafiali ze swoim apelem, przesłaniem do ograniczonej liczby słuchaczy, i to zarówno pod względem teologicznym, jak i geograficznym. Jan Paweł II pokonał te ograniczenia, nie tylko skutecznie i sprawnie za pomocą środków masowego przekazu, ale także siłą swojej osobowości oraz głębokiej duchowości.'

Według prezydenta Izraela Szimona Peresa, który również przyjął zaproszenie do wypowiedzenia się w ramach projektu, misją papieża było 'zastąpienie sporów pokojem, nienawiści miłością, a także promowanie ducha tolerancji i wzajemnego szacunku między wszystkimi ludźmi (...).’ ‘Wers jednego z Jego wierszy stał się dla mnie kwintesencją Jego Osoby: ‘Miłość mi wszystko wyjaśniła - miłość wszystko rozwiązała'.’

Nelson Mandela, były prezydent Republiki Południowej Afryki, laureat pokojowej nagrody Nobla podkreśla z kolei, że Jan Paweł II 'dawał moralne wskazówki i pokazywał drogę w epoce, w której postęp naukowy i technologiczny nie zawsze szedł w parze z rozwojem współczucia i życzliwości.'

Serwisy Internetowe udostępniają filmy, pliki multimedialne, komentarze oraz wydarzenia związane z promocją albumu 'JP2 Love'. W ramach serwisu publikowane są także wywiady ze znanymi i opiniotwórczymi ludźmi. O swoich wyznawanych wartościach opowiedzieli: Marek Safjan, Janina Ochojska, Michał Urbaniak, Kenneth J. Arrow (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii), George Weigel – autor bestsellerowej biografii JPII – 'Świadek Nadziei'.
Tematem rozmów jest nie tylko nauczanie Jana Pawła II, ale także etyka w biznesie, sporcie, polityce, oraz życiowe priorytety i wartości osób z różnych kręgów kulturowych świata.

Judyta Papp jest artystką, fotografem, grafikiem, zajmuje się również projektami inwestycyjnymi i doradztwem w tym obszarze.


 
Owszem, fotografuję, to moja pasja, ale twórczość artystyczna nie wyczerpuje moich zainteresowań...

 
Co z projektem 'JP2 Love', nad którym pracujesz od trzech lat?

Wciąż szukam funduszy na zrealizowanie tego złożonego projektu. To będą dwa wydania albumowe – w języku polskim i angielskim, serwisy Internetowe, które już z dużym powodzeniem funkcjonują, planujemy kampanię billboardową, która wyprowadzi poezję JP2 na ulice, popularyzując utwory Papieża Polaka. Zamierzamy zorganizować ogromną – niekonwencjonalną promocję idei i nauk bł. Jana Pawła II. Udało nam się zainteresować kilku prezydentów i wielu wybitnych autorytetów, którzy przesłali nam do albumu swoje bardzo osobiste refleksje na temat znaczenia przesłania polskiego Papieża o miłości i dialogu.
 

20 Września, 2012
 

 

PolskaMaSens.pl - publikacja - 20.09.2012

 
 
Komentarz
Dodaj komentarzMapa Strony
JP2 Love 2019 © Judyta Papp Ltd. All Rights Reserved.