Jan Paweł II » JP2 i artyści
JP2 i artyści
Jerzy Turowicz i Kardynał Karol Wojtyła

Ks. Karol Kard. Wojtyła - fragmenty korespondencji z redaktorem Jerzym Turowiczem


'Wiara bowiem oraz cała postawa religijna człowieka posiada właściwą sobie specyfikę, której nie można zbyt łatwo redukować do takich środków wyrazu, które w stosunku do niej nie są homogenne. Jeżeli troska o wychowanie postawy religijnej każe nam szukać dla niej współczesnych środków wyrazu oraz ujęć bliskich mentalności dzisiejszych ludzi, to tym niemniej muszą to być środki właściwe i autentyczne - nawet wówczas, gdy chodzi o informację w dziedzinie religijnej'.

'Trzeba dodać, iż wszelki dialog, na zewnątrz', dialog z ludźmi innych przekonań, jaki dziś tak powszechnie podejmuje Kościół, musi zakładać bardzo gruntowny zmysł wiary, sensus catholicus musi być w tym wypadku jeszcze dojrzalszy aniżeli w wypadku niepodejmowania dialogu'.


Kraków, 13 marca 1968 rok


Stefan Papp - rzeźbiarz, grafik, rysownik, publicysta teoretyk i krytyk sztuki
 

Przeglądałem (przypadkowo) korespondencje Jerzego Turowicza z Kardynałem Karolem Wojtyłą i późniejszą wymianę listów z Janem Pawłem II. Gdyby mnie ktoś zapytał, co bym dzisiaj chciał powiedzieć Jerzemu Turowiczowi, myślę, że mojemu dawnemu mentorowi powiedziałbym tylko tyle: Drogi Jerzy, niestety, to ty miałeś rację! Jak zawsze...


Cytat ze wspomnień o Jerzym Turowiczu
Kraków 23 marca 2006 rok

Między dobrem a złem


Fragment manuskryptu książki 'Zmierzch pieniądza, czyli marzenie gratis'. Autor w rozmowie ze sobą zastanawia się, czym jest człowiek i w jakim świecie chciałby żyć.


Publikacja korespondencji w Tygodniku Powszechnym, 28. 03 2006

 

Fotografie: Judyta Papp ©

Powrót

 

 
Komentarz
Dodaj komentarzMapa Strony
JP2 Love 2019 © Judyta Papp Ltd. All Rights Reserved.