Jan Paweł II » JP2 i artyści
JP2 i artyści
Antoni Miłosz - spotkanie z Janem Pawłem II w Rzymie

Antoni Miłosz - wspomnienia spotkania z jego ojcem i Janem Pawłem II


Trudno jest teraz sobie w pełni przypomnieć, lub wyobrazić ten moment. Przywykliśmy już do rozpaczy i nie bardzo wierzyliśmy, że coś może się zmienić. Imperium Zła, jak to nazwał prezydent Reagan, wydawało nam się, mówmy szczerze, wieczne, jak mur chiński, a może nawet Egipt tysiącleci. Rodzaj manicheizmu towarzyszył nam odruchowo w myślach. Kto nie znał Bestii, a na zachodzie sporo takich było, potrafił się bawić w relatywizm. Mój przyjaciel Bill, amerykański lekarz pełen dobrych chęci udowadniał, że genialny plan Lenina został skorumpowany przez następców. Takich jak Bill się nie spotykało wielu wśród Polaków. Lecz kontakt z wszechobecną naiwną Lewicą w Europie i w Ameryce tym bardziej pogłębiał nasze poczucie odmienności i naszą rzekomo wrodzoną skłonność do melancholii.

Na wschodzie Kościół stał się nośnikiem iskierki, powiedzmy anty-materializmu, chociaż siły wydawały się nierówne i prognoza pesymistyczna. A tu raptem pojawił się papież z Polski, który to wszystko rozumiał! Bardzo szybko okazało się, że również dobrze rozumie i współczuje cierpieniu ludzi na całym świecie. Podczas wizyty do kraju w 1979 r. zawołał 'Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!'. I stał się cud, którego do dziś ani nie rozumiemy, ani nie potrafimy w pełni wykorzystać. Solidarność nie była wtedy ruchem politycznym, ile zawieszeniem niewiary. I mury popękały i stopniowo się rozpadły.W 1980 r. kiedy z ojcem po wręczeniu Nagrody Nobla w Sztokholmie odwiedziliśmy Ojca Świętego w Rzymie, każdy czuł że coś ważnego dzieje się , że uczestniczymy w czymś nadzwyczajnym: próba pokonania samego zła, a nie ludzi, którzy złu ulegli. Panowała trudna do opisania atmosfera, jakby radośnie konspiracyjna. Gdy zasiedliśmy z Nim do śniadania i omawialiśmy wydarzenia, wydawało mi się, że On też patrzy na to wszystko z podziwem, tylko że bardzo spokojnie, bez wątpliwości co do ostatecznego wyniku. Jak by się nie oceniało dalszy rozwój historii, i chociaż nie zupełnie tego rozumiem, myślę, że były to czasy kiedy rzeczywiście Papież Jan Paweł II przywołał Ducha Świętego.

Anthony Miłosz urodził się w Washington DC w 1947roku. Uczęszczał do szkół państwowych i liceum we Francji. Studiował lingwistykę, antropologię i chemię na University of California Berkeley, oraz neurofizjologię i neurofarmakologię na University of California Medical Center San Francisco. Wykładał na University of California Santa Cruz i San Francisco. Projektant hardweru i oprogramowania w Dolinie Krzemowej. Jest także kompozytorem i członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Ostatnio opublikował 'Rzeki', CD z muzyką do wierszy Miłosza czytanych przez autora, i 'O Aniołach' na kwartet viola da gamba. Tłumaczył również poezję Czesława Miłosza, w tym 'Wiersze Ostatnie' do Selected and Last Poems, Ecco Press, Zima 2011.


1 Styczeń 2012
Fotografie: Antoni Miłosz, archiwum ©

 

 

 
Komentarz
Dodaj komentarzMapa Strony
JP2 Love 2019 © Judyta Papp Ltd. All Rights Reserved.