JP2 Rozmowy » JP2 Love rozmowy
JP2 Love rozmowy
Twórz pamięć

Georg Weigel - obietnica dana Ojcu Świętemu

Rozmawiał John V McWilliams

Jan Paweł II, będący humanitarystą oraz wielkim zwolennikiem etyki w każdym aspekcie życia, w tym również w biznesie, rzekł kiedyś 'Zglobalizowana organizacja pracy, czerpiąca korzyści z ubóstwa narodów rozwijających się, często pociąga za sobą poważne sytuacje, które są drwiną z tych podstawowych potrzeb ludzkiej godności.' Czy w tym nowoczesnym świecie przepełnionym chciwością jest w ogóle miejsce dla 'etyki' i czy wciąż odgrywa ona jakąś rolę?

Jak wyjaśnia Jan Paweł II w swoich encyklikach społecznych, zwłaszcza w Centesimus Annus, wszystkie wybory mają swój wymiar moralny, zatem decyzje o tym co wyprodukować, co kupić, jak zainwestować, co wypłacać pracownikom itd. nie są wyjątkiem. Co ciekawe, badania empiryczne potwierdziły, że przedsiębiorstwa kierujące się etyką radzą sobie zdecydowanie lepiej niż pozbawieni skrupułów konkurenci.

Niedawna ankieta, badająca wiedzę o Janie Pawle, wykazała, że muzułmanie są równie dobrze poinformowani o jego osobie, jak chrześcijanie i że są zdania, iż był uznawany za dobrego człowieka. Jak Pan sądzi, skąd się bierze ta opinia, a zwłaszcza - skąd ta różnica w porównaniu do poprzednich papieży?

Na pewno miała na to wpływ zdolność Jana Pawła II do naginania mediów do swoich celów, podobnie jak jego liczne duszpasterskie pielgrzymki po całym świecie.

W ciągu naszych dziejów pojawiło się wiele wybitnych postaci, które na wiele sposobów odcisnęły niezatarty ślad na ludzkości. Czy wpływ Jana Pawła II może być porównywany z jakimkolwiek innym?

Życie Jana Pawła II podsumowuje tragedię ludzkości w drugiej połowie XX wieku, tak jak Winston Churchill podsumowuje tragedię pierwszej połowy wieku XX.

Pojawiały się pewne głosy krytyki co do szybkości procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. Czy w tym nowoczesnym, szybko zmieniającym się świecie, w którym żyjemy, jest jeszcze miejsce na taki rodzaj uznania? I czy dzieło jego życia nie jest wystarczające dla tych, którzy go szanują i na których miał wpływ?

Jan Paweł II wiedział, że Kościół zawsze potrzebuje przykładów świętości. On sam by jej sobie nie przypisał, ale Kościół mógł i tak też uczynił.

Wzrastająca wrogość wobec katolicyzmu w niektórych krajach wcześniej uważanych za zagorzałych obrońców wiary skłoniła Pana do opowiedzenia się za koniecznością zmiany hierarchii. Czy jest to jednak faktycznie wykonalne i jak mogłoby zostać osiągnięte?

Powód, dla którego zasugerowałem zmianę irlandzkiej hierarchii, nie ma nic wspólnego z antykatolickimi tyradami w irlandzkim parlamencie i prasie. Chodzi o to, że ci ludzie są niezdolni do zarządzania swoimi diecezjami. Kiedy pasterz nie jest wiarygodny dla swych owiec, czas znaleźć innego pasterza.

'Świadek Nadziei' to nie tylko entuzjastycznie przyjęta biografia, ale 'naprawdę wielka książka', jak ją określił Jan Paweł. Czy jest Pan równie zadowolony z 'Końca i początku'? Który z tych tytułów mógł sprawić Papieżowi największą przyjemność?

Nie mam najmniejszego pojęcia, który z nich sprawił mu największą radość, ale jestem zadowolony, że w 'Końcu i początku' wypełniłem obietnicę daną Ojcu Świętemu oraz zadanie postawione samemu sobie.

Spędziwszy tyle czasu w Jego otoczeniu oraz na badaniu jego życia, zapewne był mu Pan zapewne bliski tak jak większość osób. Gdyby wciąż był pośród nas, a Pan miał możliwość zadania mu jeszcze jednego pytania - jakie by ono było?

Trudno powiedzieć. Z pewnością chciałbym porozmawiać o tym, czego się dowiedziałem po jego śmierci o działaniu służb wywiadowczych bloku sowieckiego, mających na celu niweczenie jego starań i nadszarpnięcie jego reputacji.

George Weigel jest pisarzem oraz działaczem społecznym i politycznym, uznanym członkiem Centrum Etyki i Polityki Publicznej (Ethics and Public Policy Center) oraz założycielem James Madison Foundation. Jest teologiem katolickim i jednym z czołowych amerykańskich intelektualistów. Jest również autorem bestsellerowej biografii poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II - 'Świadek Nadziei'.


8 Września, 2011

 

 

 
 
Komentarz
Dodaj komentarzMapa Strony
JP2 Love 2019 © Judyta Papp Ltd. All Rights Reserved.